نکات کلیدی در معامله ملک

اهداف و انتظارات ما در این درس

پیش نیاز مطالعه این درس:

بخش اول: باورهای مهم در خانه دار شدن

بخش دوم: مهارت های مالی

بخش سوم: روش های خرید خانه

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

بعد از مطالعه این درس انتظار می رود که:

با نکات کلیدی در هنگام معامله ملک  آشنا شوید.

در درس های گذشته درباره شرایط و اطلاعات مورد نیاز برای خرید مسکن صحبت کردیم. پس از انتخاب یک ملک نیز، نیاز است؛ درباره معامله اطلاعات داشته باشیم. در هر معامله، خریدار و فروشنده نسبت به هم وظایفی دارند. اگر از این وظایف و حقوق با اطلاع نباشیم؛ احتمال خطا در معامله کم نیست. در این درس، با وظایف خریدار و فروشنده در قبال و در یک کلام، با نکات کلیدی در معامله ملک آشنا می شویم.

رویت مدارک

صاحب بنگاه املاک موظف است مدارک شناسایی دو طرف را مشاهده کند. این مدارک شامل شناسنامه، کارت ملی و دیگر مدارک مورد نیاز می باشد. همچنین رویت اصل هر مدرک ضروری است. طبق قانون مدارک شناسایی هر دو طرف باید رویت شود. اگر مدارکی رویت نشد و یا نبود به این معنی نیست که شما بدبین هستید و قرارداد را نمی بندید، بلکه یه این معنی است که شما کار غیرقانونی انجام نخواهید داد. مراقب این موضوع مهم باشید.

تشخیص نوع سند

ابتدا باید با دقت مشاهده کنید که سند مورد نظر برای ملک و مسکنی است که شما قصد خرید دارید. باید سند را، هم شما و هم املاکی مطالعه کنید. در کنار سند، پروانه ساخت، مشارکت نامه، پایان کار و … اگر نیاز بود باید مطالعه شود.

شرایط خوب برای مذاکره

صاحب بنگاه وظیفه دارد شرایط مذاکره و متقاعدسازی خوب را فراهم کند. یعنی باید کاری کند که خریدار و فروشنده به سمت هم نزدیک شوند و قرارداد را با رضایت دوطرفه ببندند. معمولا خریدار دوست دارد با قیمت کمتر ملک خریداری کند و فروشنده با قیمت زیاد آن را بفروشد. شرایط باید به گونه ای باشد که هر دو طرف راضی باشند و به نتیجه خوبی برسند.

اگر صاحب بنگاه به مهارت های فن بیان، مذاکره و متقاعد سازی را آگاه باشد، شرایط بسیار عالی خواهد بود.

 

 

توجه به پروانه و مجوز املاک

وقتی وارد بنگاه شدید قبل از پرسیدن سوال، به مدارک آن توجه کنید. به پروانه کسب و مجوز لازم برای فعالیتی که انجام می دهد. بسیار دیده شده است که املاکی هایی غیرقانونی آمده اند و بعد از سود زیاد، همه چیز را جمع کرده و رفته اند. معمولا هر چه سابقه بنگاه بیشتر باشد، بهتر است. البته این به معنی نیست که نباید به املاکی های جدید توجه نکرد.‌ بلکه از نظر امنیت و نیز به دلیل تجربه بیشتری که دارند سراغ املاکی هایی بروید که زمان های طولانی تری در آن منطقه کار می کنند.

یک همراه داشته باشید

به هیچ وجه تنها به بنگاه املاک نروید. از افرد متخصص و دوستانتان که در این حوزه تخصص لازم را دارند استفاده کنید. اگر هم مشاور و متخصص سراغ ندارید با یک دوست و همراه به املاکی بروید.

تجربه نشان داده که خانم ها حس ششم دارند و گاه می توانند حس کنند که قراردادی که بسته می شود به نفع ماست یا خیر. می توانید از همسر، خواهر و هر کسی که می تواند به شما کمک کند، درخواست همراهی داشته باشید.

 داشتن دوست و آشنا

اگر از دوستان و آشنایان کسی را دارید و می شناسید که در املاکی کار می کنند، حتما از آنها درخواست کنید که شما را برای عقد قراد داد همراهی کنند. تجربه و تخصص این دوستان می تواند به شما کمک لازم را کند.

حتی اگر کسی که به مسائل قانونی آگاه است (مانند وکیل) می توانید از او در این زمینه استفاده کنید.

اگر قصد خرید ملکی را دارید می توانید با این افراد که تخصص دارند به ساختمان رفته به شما اطمینان لازم را بدهند که انتخاب درستی کرده اید. همچنین سند ملک را مشاهده کرده و با آن ملک مطابقت لازم را بدهید تا خرید خوبی داشته باشید.

اقدام اولیه

هر وقت قصد خرید و یا فروش را داشتید، با نقش اصلی خود وارد نشوید. در ابتدا می توانید بگویید قصد دارید در این منطقه ملکی را خرید کنید و یا به فروش برسانید. یا از دوستان خود کمک بگیرید که در نقش متفاوت به بنگاه رفته و سوالاتی را بپرسند.

ممکن است وقتی شما به طور مستقیم به املاکی می روید، آنها سعی در متقاعد کردن شما داشته باشند که با قیمت بالا خریداری کنید و یا با قیمت پایین ملکی را بفروشید. در ابتدا می توانید از این ترفند به نفع خودتان استفاده کنید و اطلاعات درست و مناسبی را از منطقه بدست آورید. این کار به معنی اطمینان نداشتن به املاکی ها نیست. آنها هم شغل شریفی دارند و کسب درآمد می کنند. ولی ممکن است در این بین کسانی باشند که از حسن نیت ما سو استفاده کنند. همیشه باید مراقب باشیم و نگاه و دید جدی به این مسئله داشته باشیم.

تحویل رسید

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست گرامی

ما حدس می زنیم مطالعه این درس، در زندگی و کسب و کار شما، تاثیر بسیاری داشته باشد.
این درس برای کاربران ویژه وب سایت میدان آزادی درنظر گرفته شده است. برای بهره مندی کامل از مطالب این درس و دیگر مطالب وب سایت میدان آزادی لازم است به عنوان کاربر ویژه ثبت نام کنید. با انجام این کار، شما به خانواده بزرگ میدان آزادی می پیوندید و از صدها مطلب تخصصی آن استفاده می کنید.

به منظور عضویت در وبسایت میدان آزادی بر روی گزینه زیر کلیک کنید.

ثبت نام

در صورتی که با وارد حساب کاربری خود شده اید جهت ارتقا عضویت خود به کاربر ویژه بر روی گزینه زیر کلیک کنید تا بتوانید سریعا عضویت خودتان را ارتقا دهید.

عضویت ویژه

دیدگاه شما چیست؟